Szukaj

Jak naturalnie radzić sobie z komarami i kleszczami?

Festiwal Witariada to wspaniała okazja do wypoczynku i noclegu na świeżym powietrzu. Co zrobić jednak, aby wspaniałego urlopu na łonie natury nie zepsuli nam niechciani goście - komary? Przedstawiamy domowe, ekologiczne sposoby na pozbycie się owadziego towarzystwa. Zapraszamy tu:


Zapachy najczęściej odstraszają te męczące nas owady.


Cebula i czosnek – ich zjedzenie powoduje zmianę zapachu potu na taki, który odstrasza komary. Jedzmy zatem na zdrowie! Plasterki cebuli lub czosnku można ułożyć także na talerzyku i postawić w pobliżu miejsca, gdzie przebywamy.


Olejki eteryczne - można nimi skropić ubranie i rozcieńczonymi natrzeć ciało. Doskonale sprawdzą się świece zapachowe, np. lawendowe. cynamonowe, waniliowe (w tym waniliowy olejek do ciast), goździkowe, miętowe, z trawy cytrynowej, eukaliptusowe, rozmarynowe, z mięty pieprzowej i cedru. W przypadku olejków eterycznych świetnie zadziała ich mieszanka. Do buteleczki z rozpylaczem wlewamy 100 ml wody oraz 30 ml dowolnych olejków.


Sok z liści bazylii lub melisy.


W walce z komarami naszymi sprzymierzeńcami są rośliny. Kocimiętka, pelargonia, mirt, bazylia, tymianek, mięta i liście pomidora wydzielają substancje, które wręcz odpychają te owady, dlatego dobrze uprawiać je w domowym ogródku lub na balkonie. Stworzoną one barierę, przez którą robale nie przedostaną się do wnętrza mieszkania.


Goździki lub liście eukaliptusa - wystarczy zagotować je w wodzie, a powstały płyn przelać do butelki z atomizerem. Tę mieszankę należy aplikować dość często.