top of page
Szukaj

Jak radzić sobie ze stresem?
Stres nazywany jest powszechnie chorobą cywilizacyjną. Powodowany stylem życia, zmartwieniami czy problemami może doprowadzić do obniżenia odporności organizmu, napięcia mięśniowego, chorób serca, problemów z układem trawiennym i udarów mózgu. W skrajnych sytuacjach może być zabójczy, dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia coraz bardziej przestrzega przed bagatelizowaniem stresu. Jak sobie z nim radzić? Poniżej znajduje się kilka sprawdzonych sposobów.


Aktywność fizyczna

Kojarzona jest przede wszystkim jako sposób na zgubienie nadprogramowych kilogramów czy utrzymanie pięknej sylwetki. Tymczasem niektóre rodzaje ćwiczeń mają niesamowicie korzystny wpływ na samopoczucie osób żyjących w ciągłym stresie. Do ćwiczeń tych należą na przykład pływanie, bieganie, nordic walking czy jazda na rowerze. Żadna z tych aktywności nie wiąże się z kupowaniem drogiego sprzętu w dużych ilościach i moga je uprawiać niemal wszyscy. Już pięć minut każdego rodzaju ćwiczeń silnie stymuluje działanie przeciwlękowe i pozwala lepiej radzić sobie z poczuciem bezradności.


Prowadzenie dziennika

Prowadzenie dziennika jest formą terapii i tak jak w przypadku rozmowy z terapeutą pozwala uporządkować myśli czy stać się narratorem łączącym ze sobą skutki i przyczyny pewnych zachowań czy odczuć. Warto zapisywać w nim swoje uczucia i przyczyny stresu, a także sposoby na to, jak można ich uniknąć w przyszłości. Ciekawym odkryciem prowadzenia tego rodzaju dziennika będzie fakt, że bardzo często to, co nas stresuje w ogóle nie jest zależne od nas lub też nie kończy się tak fatalnie, jak na początku zakładaliśmy. W ten sposób można zrewidować swoje myśli i wypracować skuteczne metody na radzenie sobie ze stresem w konkretnych sytuacjach.


Zioła

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć mnóstwo naturalnych środków, które wyciszają, uspokajają i znacząco redukują poziom stresu. Należą do nich na przykład ashwagandha czy lawenda. Ta pierwsza sprzedawana jest w formie proszku lub kapsułek. Jest to gatunek rośliny nazywany również żeń-szeniem indyjskim, który w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Może wspomagać terapię stanów lękowych, depresji, bezsenności oraz poprawiać koncentrację. Przy okazji wpływa korzystnie na samopoczucie ludzi borykających się z bólami kręgosłupa lub stawów. Z kole lawenda w formie olejków eterycznych działa rozluźniająco na organizm i uspokajająco na cały system nerwowy. Jeśli ktoś z powodu stresu miewa problemy ze snem, powinien skropić poduszkę olejkiem lawendowym, aby szybciej zasnąć, a przede wszystkim cieszyć się mocnym, zdrowym snem.


Odpowiednia dieta

Wszystko to, co jemy, może mieć wpływ na nasze samopoczucie i nie chodzi tylko o zdrowie fizyczne. Niektóre produkty potęgują stres, nawet jeśli w danym momencie mamy wrażenie, że pomagają się z nim uporać. Należą do nich na przykład nikotyna, alkohol czy kofeina,z  których warto zrezygnować raz na zawsze w trosce o swoje zdrowie. Filiżankę kawy warto zastąpić dobrą herbatą ziołową, a alkohol dobrym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Dzięki temu zredukujemy nie tylko poziom stresu, ale również ryzyko rozwoju groźnych chorób, takich jak choroby serca, marskość wątroby, choroby płuc i wiele innych.


Medytacja i ćwiczenia oddechowe

To najbardziej doraźne sposoby na radzenie sobie ze stresem, których skutki można odczuć natychmiast. Medytacja wcale nie wymaga obecności eksperta i wielkiego doświadczenia. Można zacząć samemu, a wystarczy usiąść w domu, zapewnić sobie ciszę, zamknąć oczy i pozwalać myślom swobodnie przepływać przez głowę. W dzisiejszych czasach można również w kilka sekund ściągnąć aplikację umożliwiającą medytację. Jeśli zaś chodzi o ćwiczenia oddechowe, to w stresującym momencie warto siedem razy wziąć oddech, a każdy z nich powinien trwać siedem sekund. Można wówczas zamknąć oczy lub skupić się na dalekim punkcie. To ćwiczenie relaksacyjne sprawia, że ulga przychodzi natychmiast.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page