top of page
Szukaj

Jak zadbać o swoją psychikę?
Zdrowie psychiczne jest często bagatelizowane przez ludzi, ale dzieje się tak tylko do momentu, kiedy nie zostanie narażone na niebezpieczeństwo. W rzeczywistości jest kluczem do szczęśliwego życia bez lęku, nieuzasadnionych obaw, stresu i wszystkich innych dolegliwości, które rzutują również na nasze zdrowie fizyczne. W jaki sposób należy dbać o zdrowie psychiczne i dlaczego warto to robić? Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek.


Komfort psychiczny - z czego wynika?

Poczucie komfortu psychicznego to dla wielu osób wymarzony i pozornie nieosiągalny stan. Tempo dzisiejszego życia nie wpływa na nas korzystnie, a stres nazywany jest już chorobą cywilizacyjną. Na dobrostan psychiczny wpływa kilak elementów, a mianowicie cel w życiu, rozwój osobisty, niezależność, samoakceptacja, pozytywne relacje z innymi osobami i panowanie nad własnym życiem. Niedobory wśród wyżej wymienionych elementów mogą sukcesywnie przeradzać się w stany depresyjne i depresję, a także w stany lękowe.


Odpowiednia ilość snu i czas dla siebie

Dorosły człowiek potrzebuje od siedmiu do ośmiu godzin snu na dobę i jest to czas niezbędny do tego, aby jego organizm się na bieżąco regenerował. Badania wykazują, że niedobór snu jest źródłem wielu niebezpiecznych chorób, które dotyczą nie tylko sfery fizycznej, ale również psychicznej. Warto również na bieżąco dbać o to, aby w ciągu dnia znaleźć chwilę na złapanie oddechu. Można ten czas spędzić w dowolny preferowany sposób, ale w tym czasie warto wyłączyć na chwilę galopadę myśli i skupić się wyłącznie na czymś pozytywnym lub twórczym. Dzięki temu mózg nie będzie przez cały dzień pracował na najwyższych obrotach i w trybie zadaniowym.


Dobre relacje z innymi ludźmi

Większość ludzi potrzebuje relacji z innymi. Zapewniają możliwość wymiany myśli i trosk, wspólnej zabawy, rozwoju i poczucie bliskości. Dlatego konieczne jest regularne pielęgnowanie relacji zarówno z najbliższymi, jak i z przyjaciółmi czy dalszymi znajomymi. Jeśli kontakt z konkretnymi ludźmi zawsze jest dla nas pozytywnym doświadczeniem, to warto zapewniać go sobie jak najwięcej. Bliskie relacje z ludźmi dają nam poczucie przynależności, które jest bardzo ważne dla ludzi w każdym wieku. Będzie ku temu okazja na Witariadzie już 12-14 lipca 2024 r.


Śmiech

Nie sposób go wymusić na sobie, ale można go sobie zapewniać jak najwięcej, a nawet trzeba. Śmiech wysyła do mózgu konkretne informacje, a w rezultacie obniża się poziom hormonów stresu. Ponadto wybuch śmiechu wpływa na system sercowo-naczyniowy w podobny sposób, jak aktywność fizyczna. Warto spędzać czas z ludźmi, którzy potrafią nas rozbawić, oglądać dobre komedie czy szukać bodźców wywołujących właśnie taką reakcję.


Samorealizacja

Dla wielu osób definicją szczęścia jest umiejętność sprostania własnej wyobraźni. Tymczasem życie często niweczy plany, a dorośli ludzi szybko zapominają nie tylko o swoich marzeniach, ale również o swoich potrzebach. Ma to wyjątkowo destrukcyjny wpływ na psychikę, zwłaszcza jeśli aktualnie prowadzone życie nie zapewnia nam satysfakcji. Nie zawsze jest taka możliwość, aby zmienić branżę i zacząć realizować się na zupełnie nowych warunkach, ale zawsze jest możliwość, aby rozwijać pasję czy też małymi krokami zmierzać do celu, który już dawno zniknął z horyzontu. Dobrym sposobem będzie spisanie  na kartce własnych marzeń i planów z terminami, przed którymi chcemy je zrealizować, a potem wdrożenie w życie działań, które to ułatwią.


Niezależność

Niezależność może mieć różne oblicza, ale każde z nich jest bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Zacznijmy od niezależności intelektualnej i emocjonalnej. Ludzie, którzy dbają o własny rozwój i mają zdanie na każdy temat, nie mogą obawiać się go wyrażać. Nie mogą również pozwalać na to, aby toksyczne zachowania innych ludzi wpływały na ich samopoczucie. Warto uświadomić sobie swoją wartość i nie ulegać wszystkim przeszkodom pojawiającym się na drodze do szczęścia. Pod tym względem równie ważna jest niezależność finansowa, dzięki której nie musimy obawiać się o swoją przyszłość i żyjemy w poczuciu komfortu. Warto zadbać o takie oszczędności, które pozwolą nam przetrwać nawet trudne sytuacje losowe, takie jak utrata pracy.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page