top of page
Szukaj

Poznaj produkty bogate w żelazo: Warzywa i owoce na Twoim talerzu

Zaktualizowano: 17 maj

Żelazo to jeden z kluczowych minerałów, którego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Odpowiada za transport tlenu w krwi oraz wspiera nasz system odpornościowy. Wiele osób kojarzy żelazo głównie z produktami mięsnymi, ale warto pamiętać, że to głownie w świecie roślin możemy znaleźć bogate źródła tego cennego składnika. Poniżej warzywa i owoce, które dostarczą Ci żelaza w naturalny sposób.


warzywa
produkty bogate w żelazo - awokado, jarmuż

Szpinak

Szpinak to jedno z najbogatszych źródeł żelaza wśród warzyw. 100 gramów świeżego szpinaku dostarcza około 2,7 mg żelaza, co stanowi około 15% dziennego zapotrzebowania. Dodatkowo, szpinak jest bogaty w witaminy C i K oraz antyoksydanty, które wspomagają zdrowie oczu i skóry. Możesz dodawać go do sałatek, smoothie lub używać jako dodatek do wielu dań.

 

Jarmuż

Jarmuż, często nazywany królem zielonych warzyw, jest kolejnym doskonałym źródłem żelaza. Zawiera około 1,5 mg żelaza na 100 gramów. Jarmuż jest również pełen witamin A, C, K oraz błonnika. Można go spożywać na surowo w sałatkach, dodawać do smoothie lub przygotowywać jako chipsy jarmużowe.

 

Soczewica

Choć technicznie rzecz biorąc, soczewica jest strączkiem, warto ją wspomnieć ze względu na wysoką zawartość żelaza - aż 3,3 mg na 100 gramów gotowanej soczewicy. Jest również bogata w białko, co czyni ją doskonałym składnikiem każdej zdrowej diety. Można ją dodawać do sałatek, zup czy jako dodatek do warzywnych burgerów.

 

Brokuły

Brokuły są znane ze swoich właściwości zdrowotnych i są również dobrym źródłem żelaza. 100 gramów brokułów zawiera około 1 mg żelaza. Dodatkowo, brokuły są bogate w witaminy C i K oraz błonnik. Można je spożywać na surowo w sałatkach, blanszowane lub jako dodatek do różnych potraw.


brokuły
Produkty bogate w żelazo - brokuły

Buraki

Buraki to warzywo, które nie tylko dostarcza żelaza, ale również pomaga w jego absorpcji dzięki zawartości witaminy C. 100 gramów buraków zawiera około 1,8 mg żelaza. Można je spożywać na surowo w sałatkach, w formie soku lub pieczone.

 

Pistacje

Pistacje to nie tylko smaczna przekąska, ale również źródło żelaza. 100 gramów pistacji zawiera około 4 mg żelaza. Pistacje są również bogate w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze. Można je dodawać do sałatek, smoothie bowl lub spożywać samodzielnie.

 

Suszone morele

Suszone morele to owoce, które również mogą być bogatym źródłem żelaza. 100 gramów suszonych moreli dostarcza około 2,7 mg żelaza. Są one również bogate w witaminę A i błonnik. Można je dodawać do musli, sałatek owocowych lub zajadać je jako zdrową przekąskę.


warzywa
Warzywa bogate w żelazo


Dieta bogata w warzywa i owoce, może dostarczyć wystarczającą ilość żelaza, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szpinak, jarmuż, soczewica, brokuły, buraki, pistacje i suszone morele to tylko niektóre z produktów, które warto włączyć do swojego codziennego menu. Pamiętaj, że zróżnicowana dieta to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia! Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego odżywiania? Dołącz do nas na Witariadzie, w tej niezwykłej podróży w poszukiwaniu zdrowia, harmonii i szczęścia.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page