top of page
Szukaj

Witarianizm - na czym polega i jak wpływa na organizm?

Zaktualizowano: 17 maj

witarianizm warzywa owoce
witarianizm

Witarianizm to jedna z odmian wegetarianizmu polegająca na jedzeniu wyłącznie produktów surowych, a więc nie poddanych żadnej obróbce termicznej. Najczęściej dieta ta łączy się z wegetarianizmem, czyli wykluczaniem z diety mięsa, lub weganizmem, który polega na wykluczeniu wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Summa summarum sprowadza się to więc do jedzenia głównie surowych owoców i warzyw, a także nasion i orzechów. Co warto wiedzieć na temat tej diety?


Jakie są dokładne zasady witarianizmu?

Główne zasady witarianizmu są dość dokładne i restrykcyjne. W tej diecie nie można podgrzewać pokarmów do temperatury wyższej niż 42 stopnie Celsjusza. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że gotowanie następuje przy temperaturze 100 stopni, a smażenie odbywa się w jeszcze wyższej, zyskujemy pewność, że w tym wypadku gotowanych produktów się po prostu nie jada. Mało tego, w diecie tej nie wolno również jeść produktów wysokoprzetworzonych. Z czego wynikają te restrykcje? Wiitarianie powołują się przede wszystkim na to, że obróbka termiczna i przetwarzanie żywności pozbawia ją większości cennych enzymów, witamin i składników mineralnych. Skąd wzięła się taka temperatura graniczna? To właśnie w temperaturze wynoszącej 42 stopnie Celsjusza zaczyna ścinać się białko. Witaranie powołują się chętnie na argument, że zwierzęta również jedzą surowe produkty, a człowiek stosunkowo od niedawna wykorzystuje ogień, a w związku z tym jedzenie surowych potraw jest najbardziej naturalną formą odżywiania się. Kolejnym aspektem złego wpływu obróbki termicznej, na który zwracają uwagę witarianie, jest fakt, że proces gotowania wytwarza w jedzeniu wielopierścieniowe węglowodory, które zatruwają środowisko. W dobie globalnej debaty na temat kondycji naszej planety, takie argument przemawia do coraz większej grupy odbiorców.

Witarianizm to nie tylko dieta, ale przede wszystkim filozofia życia opierająca się na spożywaniu wyłącznie surowych, nieprzetworzonych produktów roślinnych. Ta odmiana wegetarianizmu i weganizmu promuje zdrowe odżywianie, głęboko zakorzenione w naturalności i prostocie. Ale co dokładnie oznacza przejście na dietę witariańską i jak wpływa ona na nasz organizm?


Jak Witarianizm Wpływa na Organizm?

  1. Oczyszczanie Organizmu: Witarianizm wspiera naturalne procesy detoksykacji, pomagając oczyścić ciało z toksyn.

  2. Zwiększenie Dostępu do Składników Odżywczych: Spożywanie surowych pokarmów zapewnia obfitość naturalnie występujących witamin, minerałów i enzymów.

  3. Poprawa Trawienia: Dzięki wysokiej zawartości błonnika, dieta witariańska może poprawić funkcjonowanie układu trawiennego.

  4. Wsparcie dla Utraty Wagi: Naturalne, surowe pokarmy mogą przyczynić się do utraty nadmiernych kilogramów i utrzymania zdrowej masy ciała.

  5. Poprawa Stanu Skóry: Bogactwo w antyoksydanty i wodę sprzyja zdrowej, promiennej skórze.

Jak Przejść na Witarianizm?

Decyzja o przejściu na witarianizm wymaga stopniowego dostosowywania diety i stylu życia. Zaczynając od wprowadzenia jednego surowego posiłku dziennie (np. śniadania), można powoli zwiększać udział surowych pokarmów. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i dostosowywać dietę do indywidualnych potrzeb, czerpiąc przy tym z bogactwa dostępnych surowych produktów.Podsumowanie

Witarianizm to droga, która może prowadzić do głębszej harmonii z naturą, lepszego zdrowia i większego dobrostanu. Poprzez wybór surowej diety, nie tylko dbamy o nasze ciało, ale także wyrażamy szacunek dla środowiska naturalnego, minimalizując nasz ślad ekologiczny. Podejmując decyzję o przejściu na witarianizm, otwieramy się na nowy wymiar zdrowia, odkrywając niezliczone korzyści płynące z bliskiej relacji z naturą. Czy jesteś gotowy, aby dać szansę witarianizmowi i zobaczyć, jak może on pozytywnie wpłynąć na Twoje życie?

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page