top of page
Szukaj

Zioła w marcu: odkrywanie dzikich skarbów natury

Marzec jest miesiącem, w którym natura budzi się do życia po zimowym śnie. Dni stają się dłuższe, a pierwsze promienie słońca delikatnie ogrzewają ziemię, zachęcając do życia rośliny, które przez całą zimę ukrywały się pod zmarzniętą glebą. To idealny czas, aby zacząć odkrywać dzikie zioła, które nie tylko są smaczne, ale również oferują mnóstwo korzyści zdrowotnych.


pokrzywa i mniszek lekarski

W tym wpisie skupimy się na dwóch popularnych dzikich ziołach, które można znaleźć niemal w każdym zakątku Polski: mniszku lekarskim i pokrzywie. Oba te zioła są symbolem wiosennego przebudzenia i od dawna cenione są za swoje właściwości lecznicze oraz odżywcze.Mniszek lekarski: nie tylko piękny, ale i zdrowy


Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wiosennych ziół. Jego jasnożółte kwiaty nie tylko dodają uroku łąkom i polom, ale także są cennym składnikiem w kuchni naturalnej.


mniszek lekarski mlecz

Zastosowanie mniszka lekarskiego


  • Młode liście - idealne do sałatek, soków, są bogate w witaminy A, C i K, a także w żelazo i potas. Mają lekko gorzkawy smak, który może wzbogacić wiosenne sałatki.

  • Korzenie - można je wykorzystać do przygotowania naparu oczyszczającego, który wspiera pracę wątroby i nerek.

  • Kwiaty - doskonałe do przyrządzania syropu mniszkowego, który ma działanie wzmacniające i może pomóc w łagodzeniu kaszlu.

Pokrzywa: zioło o nieocenionych właściwościach


Pokrzywa (Urtica dioica) to kolejne dzikie zioło, którego nie można pominąć, mówiąc o ziołach w marcu. Mimo swojej "kłującej" natury, pokrzywa jest skarbnicą zdrowia.


pokrzywa

Zastosowanie pokrzywy


  • Liście pokrzywy - idealne do zup, soków, pesto lub jako dodatek do smoothies. Są bogate w witaminy A, C, K, żelazo, potas i wapń.

  • Napar z pokrzywy - znany ze swoich właściwości oczyszczających krew, wspiera również pracę układu moczowego i może przyczynić się do poprawy kondycji skóry.

Jak zbierać dzikie zioła?


Zbierając dzikie zioła, ważne jest, aby robić to odpowiedzialnie. Oto kilka wskazówek:


  • Zbieraj zioła z dala od dróg i zanieczyszczonych obszarów.

  • Upewnij się, że zbierasz właściwe rośliny. W przypadku wątpliwości, skonsultuj się z osobą, która ma duże doświadczenie w zbieraniu dzikich ziół.

  • Zbieraj tylko tyle, ile potrzebujesz, aby nie naruszać lokalnego ekosystemu.


Przywracanie Związku z Naturą


W dzisiejszych czasach, kiedy coraz bardziej oddalamy się od natury, warto przypominać sobie o tradycyjnych metodach korzystania z jej darów. Dzikie zioła, takie jak mniszek czy pokrzywa, nie tylko wzbogacą naszą dietę o niezbędne składniki odżywcze, ale również pozwolą na ponowne nawiązanie kontaktu z naturą, a tym samym odzyskanie zdrowia.


Spotkanie z Ekspertem na Witariadzie


Podczas nadchodzącej Witariady będzie nam towarzyszyć wyjątkowa gościni - Justyna Pargieła, twórczyni marki DziczeJemy. Ziołoznawczyni, zielarka – fitoterapeutka, psychodietetyczka, naturoterapeutka, a także wykładowczyni w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych. Autorka książki "DziczeJemy w kuchni" (2022), terapeutka uwalniania emocji CECP, jest związana z ziołami od zawsze, wychowana w leśniczówce w bliskości natury.


Jej działalność edukacyjna, zarówno wykładowa jak i warsztatowa, skupia się na dzikich roślinach jadalnych, produkcji octów ziołowych, nietypowych kiszonek, zielarstwa tradycyjnego oraz kadzideł. Fascynacja etnobotaniką i żywnością naszych przodków to tylko niektóre z tematów, które Justyna będzie miała okazję przybliżyć uczestnikom Witariady.


Nie przegap okazji, aby osobiście spotkać się z Justyną Pargiełą i zgłębić tajniki korzystania z darów natury. Czekają na Ciebie wiedza, inspiracja i praktyczne porady, jak włączyć dzikie zioła do codziennej diety i życia, odzyskując tym samym bliskość z naturą, która nas otacza.

49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page