top of page

Beata Pawlikowska

beata pawlikowska
  • Beata Pawlikowska Witariada
  • Instagram
  • Beata Pawlikowska Facebook

  Beata Pawlikowska jest pisarką, podróżniczką, dziennikarką i autorką ponad stu książek motywacyjnych, podróżniczych, kulinarnych i językowych, opowiadających o jej samotnych wyprawach w różne krańce świata, przemianach życiowych i zdrowym stylu życia. Książki ilustruje własnymi fotografiami i rysunkami.


Najbardziej lubi podróżować samotnie, przecierać nowe szlaki i odkrywać nieznane miejsca. Wśród licznych przygód Beata w 1993 roku została pierwszą Europejką (a być może pierwszą kobietą na świecie), która przeszła pieszo przez dżunglę Darién między Panamą a Kolumbią. W 2013 roku podczas samotnej wyprawy, korzystając wyłącznie z lokalnych środków transportu (takich jak indiańskie czółno, motorówka wojskowa, łodzie i statki), przemierzyła działy wodne od Orinoko do Amazonki przez Rio Negro w Ameryce Południowej. W 2005 roku Beata była członkiem wyprawy, która zdobyła 6120-metrowy szczyt Lobuche East w Himalajach.

Beata co roku spędza kilka miesięcy w podróży; niedawno wróciła z samotnej wyprawy do dżungli archipelagu Vanuatu na południowym Pacyfiku. Co roku od ponad trzydziestu lat Beata wraca do swojego ukochanego miejsca na Ziemi – dżungli amazońskiej. Organizuje również wyprawy w egzotyczne miejsca, często połączone z warsztatami na temat zdrowego i szczęśliwego życia.


Swoją dziennikarską pracę rozpoczęła pod koniec lat 80. w lokalnej rozgłośni radiowej w Koszalinie, niedługo później przeprowadziła się do Warszawy, gdzie pracowała najpierw w redakcji muzycznej Radia Kolor, a potem w Radiu ZET, gdzie przez 16 lat prowadziła  cotygodniowy niedzielny program „Świat według blondynki”. Jako ekspertka od podróży występowała w wielu programach telewizyjnych, w tym w popularnych codziennych programach porannych.


Beata opracowała własną metodę nauki i nauczania języków obcych. Powstałe serie książek do nauki języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i rosyjskiego stały się bestsellerami w Polsce i sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy.


Prywatnie długo zmagała się z depresją i uzależnieniami, m.in. od głodzenia się (anoreksja) i objadania się (bulimia), od papierosów, alkoholu, internetu. Jako szesnastoletnia dziewczyna obiecała sobie, że znajdzie sposób na bycie szczęśliwym człowiekiem. Szukała go po omacku, metodą prób i błędów, wpadając w kolejne pułapki i życiowe trzęsawiska. Uparcie za każdym razem wstawała z kolan i szła dalej do przodu.

Dzisiaj jest wolna od wszystkich uzależnień. Z najbardziej samotnej osoby stała się jednym z najszczęśliwszych ludzi na świecie. O swoich doświadczeniach opowiada w filmach i pisze w książkach, pokazując innym na własnym przykładzie, że wszystko jest możliwe i można zmienić swoje życie poprzez zmianę sposobu myślenia.

Beata prowadzi zdrowy, aktywny tryb życia, ćwiczy jogę i medytuje. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z ponad 440 000 obserwujących na Facebooku, ponad 150 000 obserwujących na Instagramie i ponad 140 000 obserwujących na YouTube.


Jest weganką i ma cztery koty o imieniu Krzysztof Kolumb, Elvis Presley, Albert Einstein i Pablo Picasso, reprezentujące jej największe życiowe pasje: podróże, muzykę, naukę i sztukę.


Jej własnymi słowami „Wszystko jest możliwe”:

Robię to, co kocham najbardziej.

Piszę książki, podróżuję, fotografuję, a przede wszystkim myślę, rozwijam się jako człowiek i oddycham.

Zawsze wierzyłem, że jest to możliwe. Nawet wtedy, gdy podejmowałem złe decyzje i błądziłem. Zawsze wierzyłam, że wystarczy podążać za głosem serca i szukać własnej drogi. Podchodź z pasją do tego, co robisz, rozwijaj wyobraźnię, ucz się, doskonal swoje umiejętności i pracuj uczciwie.

Dziś jestem wdzięczna za wszystkie trudne doświadczenia, jakie przyniosło mi życie. Wiem, że każdy idzie własną drogą prowadzącą przez dżunglę życia, która pomaga zdobyć wszystkie niezbędne umiejętności i uwolnić się od tego, co bezużyteczne.

Kocham życie.

Wiem, że wszystko jest możliwe.

bottom of page